tel. 601 382 472
fax. (17) 872 15 93
publikacje: (17) 872 15 82

Polecamy

Internetowa księgarnia FROA

Oferujemy bogaty wybór naszych publikacji, obejmujący szeroki zakres zagadnień z dziedziny archeologii.

Zapraszamy do naszej internetowej księgarni
lub do kontaktu telefonicznego: (17) 872 15 82

Spotkanie z archeologią

  Spotkanie z archeologią - relacja

28 marca 2015 r. w Instytucie Archeologii UR odbył się piknik archeologiczny  „Spotkanie z archeologią”, połączony z konkursem dla uczniów szkół średnich. Uczestniczyło w nim 36 uczniów ze szkół z Rzeszowa, Boguchwały, Lubaczowa i Sanoka.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Dyrektor Instytutu Archeologii UR, dr hab., prof. UR Andrzej Rozwałka. Następnie miał miejsce wykład edukacyjny pt. „Świat przeszłości. Badania Instytutu Archeologii UR”, przygotowany przez pracowników IA UR dr Leszka Gardełę i dr Joannę Rogóż oraz Elżbietę Sieradzką, Klaudię Karpińską i Katarzynę Skowron z Koła Naukowego Studentów Archeologii UR. Po zakończeniu prelekcji, uczestnicy konkursu udali się na warsztaty przeprowadzone przez grupy rekonstrukcyjne Terra Ferrata, Drużyna Grodu Horodna i Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Ostatnią odsłoną zmagań konkursowych był test sprawdzający wiedzę i praktyczne umiejętności nabyte podczas imprezy.

Zwycięzcami okazali się:
 I miejsce:    Justyna Grabas
 II miejsce:  Łukasz Pryk
 III miejsce: Monika Kilarska.

Główną atrakcją wydarzenia były jednak stoiska przygotowane grupy odtwórstwa historycznego. Można było na nich m. in. obejrzeć i przymierzyć stroje noszone na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich oraz we wczesnym i późnym średniowieczu. Dużą popularnością cieszyły się prezentacje przedmiotów codziennego użytku oraz  pokazy uzbrojenia. Zwiedzający mogli także obejrzeć warsztaty szewca i krawcowej z przełomu XIV i XV w. oraz rzemieślnika produkującego ozdoby i drobne przedmioty z kości, rogu i poroża wg realiów okresu wpływów rzymskich. W ogrodzie Instytutu wojowie z Drużyny Grodu Horodna stoczyli serię zaciekłych pojedynków.

Koła naukowe działające Instytucie Archeologii UR także przygotowały swoje stoiska. Można było m. in. obejrzeć z bliska zabytki archeologiczne oraz sprawdzić swoją wiedzę o muzeach podczas quizów i rebusów. Najmłodsi zwiedzający chętnie lepili przedmioty z gliny oraz przyłączali się do zabawy w „mini-wykopaliska”.

Uroczystość zakończenie imprezy i konkursu uświetniło przemówienie prof. dr hab. Sylwestra Czopka, prorektora UR. W podziękowaniu za wkład w organizację imprezy każda z grup rekonstrukcyjnych otrzymała tytuł „Przyjaciel Instytutu Archeologii UR”.

Mamy nadzieję, że tak udane przedsięwzięcie stanie się początkiem długiej i owocnej współpracy pomiędzy organizatorami konkursu - Instytutem Archeologii UR, Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i Kołem Naukowym Studentów Archeologii UR z nowo powstałym Kołem Naukowym Studentów Muzeologii UR oraz grupami rekonstrukcyjnymi Terra Ferrata, Drużyną Grodu Horodna i Zakonem Rycerzy Boju Dnia Ostatniego.

Tekst: Elżbieta Sieradzka

Zdjęcia: Klaudia Karpińska, Mira Fricke, Zuzanna Opielowska (Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego), Paulina Gorazd-Dziuban (Terra Ferrata)