tel. 601 382 472
fax. (17) 872 15 93
publikacje: (17) 872 15 82

 

Realizujemy projekty dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
 

 


Internetowa księgarnia FROA

Oferujemy bogaty wybór naszych publikacji, obejmujący szeroki zakres zagadnień z dziedziny archeologii.

Zapraszamy do naszej internetowej księgarni
lub do kontaktu telefonicznego: (17) 872 15 82


 

Dawno temu w Rzeszowie - cykl podcastów

Zapraszamy Was na wędrówkę w przeszłość. Zapraszamy do wysłuchania historii o najstarszych dziejach naszego miasta, Rzeszowa. Na portalu rzeszowskiehistorie.pl wraz z Grażyną Bochenek opowiemy Wam o tym, co w naszym mieście działo się wtedy, nim Rzeszów stał się Rzeszowem. Poznacie  najważniejsze archeologiczne badania i odkrycia dotyczące naszego miasta i dowiecie się, czym jest archeologia i jak pracują archeolożki i archeolodzy.

Pradzieje Rzeszowa i okolic

Kiedy na tereny dzisiejszego Rzeszowa trafili ludzie i co o nich wiemy? Czy z nielicznych zachowanych po nich materialnych śladów możemy się dowiedzieć czegoś konkretnego? Dr hab. Marta Połtowicz-Bobak, prof. UR, zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, udowadnia, że wiemy może nie bardzo dużo, ale i tak sporo. Archeolożka z przekonaniem opowiada o odkryciach w takich miejscach jak: Biała, Zwięczyca, Lisia Góra i Pobitno, wyjaśnia proces łuskania i retuszowania kamienia oraz tłumaczy, o czym świadczy odnalezienie w terenie …czarnego wgłębienia.

Posłuchajmy!

Transkrypcje odcinka: format txt   format srt

Trochę młodsze pradzieje

Ileż się działo na terenie dzisiejszego Rzeszowa, zanim jeszcze jakikolwiek człowiek był w stanie cokolwiek o tym miejscu napisać! A jednak wiemy o tym całkiem niemało – dzięki pracy archeologów. Dr hab. Marta Połtowicz-Bobak, prof. UR, zatrudniona w Katedrze Archeologii Pradziejowej Uniwersytetu Rzeszowskiego, kontynuuje swoją opowieść o tym, jaka jest historia tej części Polski. Znów będzie mowa o wytworach pracy ludzkich rąk, ale również o …życiu pozagrobowym.

Posłuchajmy!

Transkrypcje odcinka: format txt   format srt

O Celtach i Słowianach oraz o tym, czy archeolog musi mieć żelazne nerwy

Jak ważna dla człowieka była sól, co nam mówią o pradziejach hydronimy, czyli nazwy rzek i jezior, oraz dlaczego tak często archeolodzy mówią: to zależy, nie wiem, nie mam pewności? Będzie to wyjaśniał dr hab. Tomasz Bochnak, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, archeolog z Katedry Archeologii Pradziejowej. Dowiemy się też o tym, co działo się na terenie Rzeszowa i okolic – ze szczególnym uwzględnieniem Świlczy – w okresie wpływów celtyckich i rzymskich.

Posłuchajmy!

Transkrypcje odcinka: format txt   format srt

Co wiemy o Bramie Sandomierskiej

Dziś jest tu tłoczno, ale kiedyś w tym miejscu także ruch był spory – wchodzili i wychodzili ludzie, wjeżdżały kupieckie wozy, ale również to właśnie tędy próbowały się wdzierać obce wojska. I czasem im się udawało. Granicą była rzeka Mikośka, wał i palisady oraz ona – Brama. Brama najpierw zapewne drewniana, następnie Murowana, w końcu nazywana Sandomierską – oczywiście z powodu miasta, a stronę którego była skierowana. To, co wiemy o Bramie Sandomierskiej oraz o miejskich fortyfikacjach, przedstawia dr Paweł Kocańda, archeolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego i jednocześnie Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu.

Posłuchajmy!

Transkrypcje odcinka: format txt   format srt

Taakie buty!

Obłożyny, zapiętki, podkówki – takie trudne słowa złożą się na ten odcinek. Poza tym będzie mowa również o pacynkach, dratwach, szydłach, panach chodzących na obcasach oraz …o latrynach! Wspólnym mianownikiem okażą się …buty! Oczywiście, rzeszowskie buty. Co o nich wiemy i co mówią nam one o swoich właścicielach i twórcach? W tajemnice obuwia, jakie noszono niegdyś w Rzeszowie, wprowadzi nas Paulina Gorazd Dziuban, doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Posłuchajmy!

Transkrypcje odcinka: format txt   format srt

 

„Dawno temu w Rzeszowie” – posłuchaj o dawnym Rzeszowie. Archeologia i historia miasta w podcastach. Cykl podcastów internetowych. Projekt realizowany przez Fundację Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego we współpracy z portalem rzeszowskiehistorie.pl. Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

logo Rzeszów - stolica innowacji